- Štítky blogu
První pomoc pro pejska v zimních měsících + resuscitace psa
Pokud Váš čtyřnohý parťák potřebuje akutně pomoci, musíte za každou cenu zůstat klidní. Váš stres pejsek vycítí ihned a bude stresovat také. V takovém případě dochází k chybám a zhoršení stavu pejska. Zhodnotně stav pejska a popřípadě mějte na telefonu veterinární pomoc.
Pejsek něco vdechl a stále kýchá?
Pejsek co vteřinu kýchá, těžce se mu dýchá, vytéká mu z nosu?
Pokud nemůžete cizí těleso vydělat, zvedněte pejskovi pánevní končetiny a zkuste s ním zatřást. Pokud je pejsek větší, zvedneme ho na zadní a rukami sevřeme nadbřišek. 4x - 5x. Pokud je pejsek maličky, postačí vám menší síla pouze rukami.
Váš pejsek si ve sněhu rozřízl tlapku a kulhá?
Když napadne sníh, je poměrně časté, že pejsek šlápne na kus skla nebo kovu a tlapku si o ostrý předmět poraní. Při pořezání polštářku ránu opět pořádně očistěte vodou, vydesinfikujte a zjistěte, jestli v ráně kousek cizího tělesa nezůstal. Pokud máte hojivou mast, pejskovi ránu mazejte a také můžete pořídit dětský zásyp, který ránu rychleji zahojí. Můžete ránu vyplachovat i heřmánkem, ale pozor, vždy lehce polštářek osušte. Pokud je rána hluboká a stále krvácí, vyhledejte veterináře.
Má Váš pejsek omrzliny?
Je více stupňů omrzlin. Je velmi obtížné u pejska rozpoznat o jaký stupeň se jedná. Pejska co nejdříve přemístěte do místnosti s pokojovou teplotou. V žádném případě nepoužívejte fén. Omrzlá místa lehce zahřívejte rukami a až po 20-30 minutách můžete namočit ručník a pejskovi lehce vlažnou vodou místa zahřívat. Vyhledejte veterinární pomoc.
Pejsek se otrávil nemrznoucí kapalinou?
Nemrznoucí směs do chladiče máme doma asi každý. Pejsi, kteří se nudí, rádi zkoumají. Proto je velmi důležité láhev dát na místo, kde pejsek nemá přístup. I přesto, že je láhev uzavřená. Při pozření jedu je nutné vyvolat okamžité zvracení (ideálně do 30 minut od pozření).
Pokud doma máte kypřící prášek do pečiva smíchejte ho s vodou nalijte pejskovi do tlamy. Také postačí hořčice naředěná vodou nebo zředěný peroxid vodíku (2%).
Resuscitace pejska.
Srdeční masáž provádíme nataženýma rukama, v pravém úhlu s hrudníkem psa. Je to velmi podobné jako u lidí. Resuscitace se provádí u větších pejsků dlaněmi u maličkých psů jednou dlaní nebo i prsty.
Tam, kde má pejskem ohnutý lokem a dotýká se hrudní stěny, tam stalčujeme. U velkých psů s širokým hrudníkem můžeme v nejvyšším místem hrudníku, a to zhruba do 1/3 – ½ hloubky a v tempu 100-120 stlačení za minutu.
Síla tlaku musí odpovídat velikosti zvířete. Vždy dodržujme poměr 30:2, začínáme se 2 vdechy. Tedy 30 kompresí 120/min. = 2 komprese/1 sek.